כללי

השקעה בדירה אחת במרכז לעומת השקעה ב-2 דירות בפריפריה באותו מחיר, מה עדיף?

Bedroom 527645 640

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

   

שוק הנדל"ן המקורי מציע מגוון הזדמנויות השקעה בטווחי מחירים שונים. בכל הנוגע להשקעה בנדל"ן למטרות השכרה, משקיעים ניצבים לא פעם בפני דילמה: האם עדיף להשקיע בדירה בודדת במרכז או לבחור בשתי דירות בפריפריה לאותה השקעה כוללת? ההחלטה הזאת תלויה בגורמים שונים לרבות הכנסה פוטנציאלית משכירות, גידול הון, דינמיקה של ביקוש והיצע, והמטרות האישיות של המשקיע.

תשואה וביקוש להשכרה

מרכז ישראל, עם ערים כמו תל אביב, הרצליה ורמת גן, ידוע בזכות הביקוש הרב להשכרה בשל המוקדים הכלכליים והתרבותיים שלו. דירה שמתפרסמת למכירה בלוח נדלן כמו Homely mls  באזור המרכז, לרוב נמכרת מהר יותר מדירה באזור הפריפריה. הביקוש הזה יכול להוביל לתשואות שכירות גבוהות יותר עבור דירה בודדת, יחד עם פחות זמן פנויות. עם זאת, ההשקעה הראשונית גבוהה במידה ניכרת, מה שברוב המקרים אומר שגם יהיה צורך ב פרק זמן ארוך יותר להחזר ההשקעה שלכם למרות הכנסות השכירות הגבוהות יותר. לעומת זאת, השקעה בשתי דירות בפריפריה יכולה לרוב להבטיח הכנסה משכירה משולבת שמתחרה או עולה על זו של דירה מרכזית בודדת, עם יתרון נוסף של גיוון ההשקעה שלכם, מה שעלול להפחית את הסיכון לאובדן הכנסה במידה ותהיה תקופה שבה תהיה דירה שעומדת ריקה וללא שוכרים.

שיקולי הון

היסטורית, מרכז ישראל חווה עלייה ניכרת בהון בשל הביקוש ההולך וגובר, ההיצע המוגבל והתפקיד המרכזי שהיא ממלאת בכלכלת ישראל. מגמה זו מהווה בסיס חזק להשקעה במרכז ישראל אם האסטרטגיה של האדם נוטה לצמיחת הון לטווח ארוך. מנגד, גם אזורים נבחרים בפריפריה זכו לצמיחה משמעותית, הודות ליוזמות ממשלתיות, פרויקטים חדשים של תשתית ומעבר אוכלוסייה הולך וגובר לעבר אזורים אלו. גורמים אלה יכולים להוביל לעלייה מבטיחה בשווי הנכס לאורך זמן, אולי להתאים או אפילו לעלות על שיעורי הצמיחה של מיקומים מרכזיים יותר.

איכות חיים ודמוגרפיה של דיירים

מרכז ישראל מושך אליו דמוגרפיה מגוונת, מאנשי מקצוע צעירים ועד אנשי עסקים בינלאומיים, כולם מחפשים את החשובות והשירותים שהמרכז מציע. זה יכול להשפיע על סוג הנכס המבוקש ועל מחירי השכירות שניתן לצוות עליו. הפריפריה, בינתיים, פונה למשפחות ויחידים שמחפשים אורח חיים שקט יותר, חללי מגורים גדולים יותר וחיבור קרוב יותר לטבע. ההבדל הזה בדמוגרפיה של השוכרים יכול להשפיע על האחריות שלכם כבעל בית ועל יציבות ההכנסה שלכם מהשכרה.

סיכון וגיוון

השקעה בשני נכסים במקום אחד מאפשרת פיזור סיכונים. אם נכס אחד בפריפריה מתמודד עם בעיות כמו תחזוקה בלתי צפויה או ריקון, ההכנסה מהנכס השני יכולה לספק יציבות כלכלית. פיזור זה משתרע גם על סיכוני שוק; בעוד ששוק הנדל"ן במרכז ישראל איתן, הוא גם רגיש יותר לתנודות בשוק, מה שעלול להשפיע על שווי הנכסים ועל הכנסות השכירות בצורה משמעותית יותר מאשר בפריפריה.

לסיכום

ההחלטה בין השקעה בדירה בודדת במרכז או שתי דירות בפריפריה באותו מחיר אינה חד משמעית. זה דורש הערכה מדוקדקת של אסטרטגיית ההשקעה, רמת הסיכון והיעדים הפיננסיים. בעוד שמרכז ישראל מציע את הפיתוי של ביקוש גבוה וגידול הון משמעותי, הפריפריה מציגה הזדמנויות לגיוון, פוטנציאל לתשואות משולבות גבוהות יותר של שכירות ואפשרות לצמיחת הון מעודדת על ידי פיתוח אזורי. על המשקיעים תשקלו גורמים אלו, לצד העדפותיהם האישיות והפרטים של השווקים המקומיים, כדי לקבל החלטה נבונה התואמת את יעדי ההשקעה ארוכי הטווח שלהם.

תפריט נגישות אתר