אתר הטיולים בלב הגליל
דף הבית תיירות בגליל מסלולים בגליל ישובים בגליל חלונות קישורים צרו קשר רישום English

מהר גמל לכרמיאל

לפניכם מפה גיאוגרפית או תצלום אויר (תצ"א) של מסלול הטיול המוצע. בעמודה הימנית ניתן לסמן את המאפיינים/האטרקציות המועדפים עליכם והם יופיעו על גבי המפה. ניתן לעמוד עם הסמן על האייקון שיופיע ולפניכם תפתח תיבה אשר בה יוצגו כל העסקים הקשורים למאפיין שבחרתם. הקלקה על שם העסק בתיבה שנפתחה תאפשר לקבל תצוגה מפורטת של דף העסק כולל דרכי הגעה, זמני פתיחה וכד'.
בילוי נעים.
נקה בחירה
מפת המסלול

מהר גמל לכרמיאל

משך המסלול: 10 שעות
עונה מומלצת: אביב
מאפיינים: ארכיאולוגיה, מצפור, טבע,
אורך: 10

כיצד מגיעים

בצומת גילון (כביש 85 - מעכו לצפת) בצד הצפוני של הכביש

מסלול

תחילת המסלול (ירוק) כ-100 צפונית לצומת גילון - צורית שעל כביש עכו-כרמיאל (85) [1]נפנה בכיוון צפון מערב ונטפס מתונות אל הר גמל שבתוך שמורת הר גמל - חלק מיער קק"ל. לאחר כ 150 מ' נגיע לסימון שבילים אדום ונעלה איתו לראש הר גמל - נ.ג. 324 [2]. בדרך עובר המסלול נקודת תצפית היקפית - אל מפרץ חיפה והגליל המערבי. מראש ההר המסלול יורד בתלילות צפונה בתוך חורש צפוף של עצי אורן נטועים וחלקם גדועים וכן חולף הוא לאחר כ- 500 מ', ליד בור מים ביזנטי [3]. נחצה את הואדי ונטפס אל מערות היונים [4] המשמשות בחלקן לעדרי צאן ובגדולה שבהן בוצעה חפירה ארכיאולוגית ולכן אסורה הכניסה אליה. במערה בוצעה חפירה ארכיאולוגית שגילתה שרידים של האדם הקדמון מהתרבות המוסטרית ועד הנטופית ( מאז 150 אלף שנים טרום זמננו ועד לפני 50 אלף שנים), בהם עצמות בעלי חיים, קברי אדם, קישוטים מעצמות וצדפות וכלי צור ואבן ששימשו למחייה. הצוקים סביב המערה משמשים ללימוד ותרגול טיפוס וגלישה ונקבעו בהם עיגונים רבים לשירות המטפסים.

נחזור עם הכביש (או בתוך הערוץ המקביל  לכביש) חזרה לצומת גילון, נחצה את הכביש ונגיע לתחילתו של קניון נחל שגור , במקום חניון מסודר [5].

נעלה מזרחה בערוץ הצמוד לכביש העולה לביה"ס הר גילון [6] והישוב צורית [7], נעבור את ביה"ס ובחלק המזרחי , אחרי בית הספר נוכל להבחין בשרידי גתות מהתק' הביזנטית , בהמשך נגיע לצורית ובמעלה הכביש נגיע לחניון והמשך השביל האדום מוביל אותנו למסלול סובב צורית [8], נחצה את דרך הג'יפים נטפס למעלה ונוף הרי מגב ובקעת החילזון נשקף לעייננו.

בחיבור עם השביל הירוק נעזוב את הסימון האדום ונרד בזהירות בעקבות הסימון הירוק ונגלוש לכיוון הישוב הקהילתי שורשים [9] (ניתן לעצור,להתרענן ולקבל הסבר בחוות הדגים של נורית ויורם חדידה - ראה כרטיס אתר)

נעבור מתחת לכביש מזרחה לערוץ נחל חילזון [10], חלק זה הוכשר כחלק ממסלול האופניים של שותפות 2000 והסימון משולב יחד עם סימון השבילים) נחל חילזון, המנקז את בקעת סכנין, הוא אחד הצפוניים בנחלי הגליל התחתון. הנחל מתחתר ויוצר גיא עמוק, הנמוך ב- 150 מ' מהגבעות שבסביבתו.מדרום לנחל צומח חורש טבעי, ואילו בגדה הצפונית נמצאים שטחי טרשים חשופים ומצוקיים. בגדה זו נמצאות שתי מערות קרסטיות טבעיות, מערת חילזון תחתית ומערת חילזון עילית [11], בהן נערכו חפירות ארכיאולוגיות. בשנת 2008 נמצאו בחפירות אלו ממצאים פרהיסטוריים מרשימים, המלמדים על כך שמערת חילזון תחתית שימשה כאתר קבורה קדום בתקופת התרבות הנטופית (לפני כ- 12 אלף שנה). פרט ייחודי שהתגלה הוא שלד של שמאנית ולצידו מנחות קבורה, היחיד מסוגו שהתגלה עד כה במזרח התיכון. סימון השבילים והאופניים יוביל אותנו לכביש שעולה לכרמיאל [12] ובסופו פארק ברוך ונגר [13] (ע"ש ראש העיר הראשון של כרמיאל)

מכאן נוכל לקחת אוטובוס ולהגיע לתחנה המרכזית בכרמיאל או אם נשאר לנו כח להמשיך ברחוב מערבה ל"כיכר הבאר" [14] ומעברה "פארק  רבין" [15] המשלב מתקני משחק וארכיאולוגיה (חרבת קב – שרידי כנסיה ביזאנטית).

כל הזכויות שמורות ל-copyright ©
      כרמיאל   מועצה אזורית משגב   הסוכנות היהודית  
צור קשר
האתר הוקם בשיתוף א-לה גוש וחברת MeyData. עיצוב רועי פרץ - סטודיו P2