אתר הטיולים בלב הגליל
דף הבית תיירות בגליל מסלולים בגליל ישובים בגליל חלונות קישורים צרו קשר רישום English

מסלול משפחתי במנוף-שכניה

לפניכם מפה גיאוגרפית או תצלום אויר (תצ"א) של מסלול הטיול המוצע. בעמודה הימנית ניתן לסמן את המאפיינים/האטרקציות המועדפים עליכם והם יופיעו על גבי המפה. ניתן לעמוד עם הסמן על האייקון שיופיע ולפניכם תפתח תיבה אשר בה יוצגו כל העסקים הקשורים למאפיין שבחרתם. הקלקה על שם העסק בתיבה שנפתחה תאפשר לקבל תצוגה מפורטת של דף העסק כולל דרכי הגעה, זמני פתיחה וכד'.
בילוי נעים.
נקה בחירה
מפת המסלול

מסלול משפחתי במנוף-שכניה

משך המסלול: שעה וחצי
עונה מומלצת: אביבקיץסתוחורףכל השנה
מאפיינים: טבע,
אורך: 2.5

כיצד מגיעים

נפנה מכביש 784 לישובי הר שכניה בכביש 7933(ניתן להגיע מכביש 70 בצומת אבליים לכביש 781 , או מצומת חנתון, ליד צ.המוביל) וניסע עם הכביש,נעבור את הכניסה לשכניה ואחרי כק"מ וחצי נפנה שמאלה לחממות מנוף (סימון שבילים שחור על עמודי החשמל) וניסע עד סוף הכביש, שם נחנה את הרכב.

מסלול

את המסלול נתחיל בטיילת הר שכניה מצמת כביש 784 [1 ] , נטפס בכביש 7933 לכוון צמת הכניסה לישובים שכניה וקורנית [2]  נחנה את המכוניות במפרץ החניה ,הטיילת נמשכת לכוון צפן מערב לכון הישוב מנוף [3]

שמורת הר-שכניה, בה נטייל, משתרעת בעיקר במפנה הצפוני של רכס הר שכניה והר מימין, הנקראים על שם שתיים מ- 24 משמרות הכהונה לאחר חורבן בית המקדש.

ברכס גדל חורש ים תיכוני נאה של אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית וקטלב מצוי.

 

נצעד בדרך הג'יפים  [4]עד שניפגש בסימון הכחול [5]  (דרך ג'יפים), נמשיך עם הדרך הכחולה עד שהשביל מתעקל ימינה (בסוף העליה) וברחבה נבחין בסימון שנכנס לתוך החורש, מצד שמאל שלנו,ניכנס לחורש בו גדלים בעיקר שיחי אלה, ועצי אלון ולצידם צמחי החורש הא"י ‏‏[6]

בשמורה גדל גם מגוון מיני סחלבים, ובין היתר הסחלב הנדיר רצועית הגליל - המגיע באזור זה לגבול תפוצתו הדרומי בישראל. ובעונה המתאימה גם נבחין בפריחתם.

השביל יעבור בחורשת אורנים ואקליפטוסים, שם ניתן לעצור לפיקניק קצר [7].

היציאה להמשך מתחבאת בקצה הדרום-מזרחי של החורשה.

נמשיך ונעבור בין גושי הסלעים ונצא לתצפית נוף יפה,דרומה, על הכפר כאוכב אבו-אלהיג'א ומורדות הר עצמון וגוש הרי יודפת.

המשך השביל יוביל אותנו למערת שכניה [8]

מערת שכניה היא מערה קרסטית קטנה המורכבת מאולם מרכזי שממדיו 13 מ' על 45 מ', ואורכה הכולל כ- 120 מ'.

באגפים התחתונים של המערה מזדקרים מתקרתה ארבעה קמינים קרסטיים חרוטיים, ובהם משקעי נטף - נטיפים ו"אוזני פיל".

פתח המערה נמצא בתחתית דולינה שקוטרה כ- 12 מ', ומתפקד כבולען המנקז אליו מים וסחף מהסביבה הקרובה.

המערה מוצעת כשמורת טבע בזכות אוכלוסיית עטלפי חרקים הדרים בה, והנמצאים בסכנת הכחדה חמורה בישראל. לפיכך, הכניסה למערה עצמה אסורה!

סביב המערה צומח חורש ים תיכוני, בו בולטים עצי אלון מצוי וחרוב מצוי, שיחי אלת המסטיק ומטפסים כמו קיסוסית קוצנית, אספרג החורש וטמוס מצוי.

במערה זו נתגלו בשנת 1990 עצמותיו של שומר יערות קק"ל בעמק זבולון, ישראל בן-זאב (לאופר), שנרצח באוגוסט 1938, בידי בדווים, ועקבותיו לא נודעו מאז.

העצמות התגלו מקץ 52 שנים והובאו לקבר ישראל, ואילו בכניסה למערה קבועה מצבת זיכרון המנציחה את האירוע. [ראה דפית באתר זה]

מהמערה נעלה חזרה לכביש ,ליד הכניסה לישוב הר-שכניה [9]

הדרך חזרה לאוטו היא נוחה לאורך טיילת הנוף וחזרה לחממות

(אם הגעתם בשני רכבים, השאירו אחד שיחכה ויעשה הקפצה)

 

לקראת תרדמת החורף , סגורות המערות בהם מתקיימת אוכלוסיית עטלפים לכניסת מטיילים

33 מיני העטלפים שקיימים בישראל מהווים כ-30% מכלל מיני היונקים וחשיבותם למערכת האקולוגית עצומה. מאחר שבחורף יש פחות חרקים מרבית העטלפים נכנסים לחריפה בתקופה זו. במהלך לינת החורף יורד קצב פעימות הלב של העטלפים מכ-1200 פעימות בדקה בזמן תעופה (ו-400 פעימות במנוחה) לעשר פעימות לב בדקה בלבד. העטלפים אוגרים אנרגיה בטרם הם נכנסים ללינת החורף וזו אמורה לקיים אותם במהלך חודשי החורף. תנועת מבקרים במערה עלולה להעיר את העטלפים מהשינה, ואז לעורר את הצורך באכילה בגלל העלייה בצריכת האנרגיה, הנובעת מכך שהעטלף צריך מיד להעלות את טמפרטורת הגוף שלו. אם העטלף מתעורר משנת החורף הוא יוצא לחפש אוכל, שאינו תמיד זמין, וכך הוא שורף אנרגיה לא מתוכננת. אם לא נדע לתת לעטלפים את הזמן הזה הם פשוט לא יישרדו, ואם עטלפי החרקים לא ישרדו- גם בני האדם יסבלו מכך."

 

כל הזכויות שמורות ל-copyright ©
      כרמיאל   מועצה אזורית משגב   הסוכנות היהודית  
צור קשר
האתר הוקם בשיתוף א-לה גוש וחברת MeyData. עיצוב רועי פרץ - סטודיו P2