אתר הטיולים בלב הגליל
דף הבית תיירות בגליל מסלולים בגליל ישובים בגליל חלונות קישורים צרו קשר רישום English

מצודות ומבצרים בגליל

לפניכם מפה גיאוגרפית או תצלום אויר (תצ"א) של מסלול הטיול המוצע. בעמודה הימנית ניתן לסמן את המאפיינים/האטרקציות המועדפים עליכם והם יופיעו על גבי המפה. ניתן לעמוד עם הסמן על האייקון שיופיע ולפניכם תפתח תיבה אשר בה יוצגו כל העסקים הקשורים למאפיין שבחרתם. הקלקה על שם העסק בתיבה שנפתחה תאפשר לקבל תצוגה מפורטת של דף העסק כולל דרכי הגעה, זמני פתיחה וכד'.
בילוי נעים.
נקה בחירה
מחלבה – דיר צאן מחלבה – דיר צאן
טבע טבע
אירוח כפרי אירוח כפרי
סדנת אמן סדנת אמן
מורי דרך מורי דרך
ספא ספא
אטרקציות אטרקציות
מסעדות מסעדות
פעילויות לילדים פעילויות לילדים
ארכיאולוגיה ארכיאולוגיה
גלריות גלריות
אתר יהודי אתר יהודי
בתי קפה בתי קפה
יער יער
חניון חניון
אופניים אופניים
מקומות בילוי מקומות בילוי
בית בד בית בד
תיירות חקלאית תיירות חקלאית
מרכזי קניות מרכזי קניות
בית הארחה בית הארחה
חוות רכיבה חוות רכיבה
מצפור מצפור
אקולוגיה אקולוגיה
ג'יפים ג'יפים
מפת המסלול

מצודות ומבצרים בגליל

משך המסלול: חצי יום
עונה מומלצת: אביבקיץסתוחורףכל השנה
מאפיינים: ארכיאולוגיה, טבע,
אורך: 30

כיצד מגיעים

דרך הגישה לאתר ראש זית פונה מכביש הכניסה לכפר שע'ב . כ 250 מטר צפונית לצמת הכניסה לכפר מכביש 805 פונים בדרך עפר מזרחה ונוסעים לארכה כ 800 מטר עד לרחבת חניה בצל עצי זית עתיקים . מכאן – עליה רגלית בדרכי עפר עד לחורבה [כ 700 מטר] .

מסלול

נתחיל את הטיול באתר מימי בבית ראשון - ראש זית, אליו נעלה מהחניון ברגל, בתוך החורש.

בערבית – חרבת ראס זייתון , במקום נמצאו חרסים המצביעים על כך כי האתר היה מיושב עוד בראשית הקופה הישראלית [ המאה ה 12 לפני הספירה] .

 

אתר ארכיאולוגי שמאחריו סיפור  מרתק , תנכ"י – היסטורי של יחסים בינ"ל בין בעלי ברית , אינטרסים כלכלים ובניית בית המקדש הראשון

 

משהחליט המלך שלמה לבנות את בית המקדש הראשון , הבין כי חוסר באמצעי מימון , בבעלי מקצוע ובחומרי גלם  הינם מכשולים שיש לפתור לפני כניסה ל,,יזמות"  היסטורית.

לכן נחתמה עסקה בין חירם מלך צור למלך שלמה. שלמה המלך העביר לידי ממלכת צור שטחי אדמה ואת היבולים החקלאיים של ,,ארץ כבול" – הממוקמת בנחלת שבט אשר  . בתמורה קיבל ממלך צור עצי ארז, ברוש, זהב ובעלי מקצוע בתחום הבניה שעזרו לבניית המיזם המרשים בהר המוריה בירושלים .

על מנת להוביל ולהגן על היבולים החקלאיים בדרכם לצור הוקמה במקום השולט על סביבתו מצודה צבאית בה שהה חיל מצב שזה היה תפקידו.

מספר מלכים א. ט 10-13  עולה כי חירם מלך צור לא אהבאת חבל הארץ בו מדובר ,, "..ויצא חירם מצור לראות את הערים אשר נתן לו שלמה ולא ישרו בעיניו . ויאמר מה הערים האלה אשר נתת לי אחי ויקרא להם ארץ כבול עד היום הזה."  למרות אי שביעות הרצון כיבד חירם את העסקה ותמך בבנית בית המקדש עד לחנוכתו.

המקום נחפר ע"י הארכיאולוג צביקה גל בשנות ה 80 ונמצאו בו שרידי מצודה וקירות בגובה 3 מ' וכן קנקניםכ-30 קנקנים תמימים, עומדים זה ליד זה. אחד הקנקנים נמצא חתום בפקק, ובתוכו שאריות של גרעיני חיטה מפוחמים. התמונה חזרה על עצמה בכל החדרים שנחפרו. כלומרמדוּבּר בנפח אחסון כולל של 25,000 ליטר.

השם כבול נשתמר בשם הכפר הערבי הממוקם ממערב לנקודת התצפית 

נחזור לרכבים וניסע ליודפת, בצומת משגב נפנה דרומה ומכביש 7955 הפונה מזרחה בצמת כביש 784 , פונים ימינה לישוב יודפת , לאחר כ 100 מטר , פניה שמאלה לדרך סלולה המובילה למגרש חניה מרגלות התל.

אתר יודפת העתיקה הינו מהאתרים המרתקים והיפים בגליל. הגבעה עליה ישבה העיירה הקדומה ממוקמת בין רכס יוטבת ובין הר עצמון, נישאת מעל גאיות עמוקים. האתר  משלב נופי טבע מרשימים, ממצאים ארכיאולוגים של כפר הררי עם סיפור הרואי מתקופת המרד הגדול ברומאים.
בתקופת המרד הגדול, בשנת 67 לספירה, ביצר יוסף בן מתתיהו- מפקד הגליל את יודפת, ולאחר שהגיעו הרומאים בראשות אספסיאנוס אל העיר, עמדה העיר במצור בן ארבעים ושבעה ימים. לאחר כיבושה הרסו הרומאים את העיר עד היסוד, הרגו את רוב התושבים, לקחו בשבי כ 1200 מהם וביניהם גם את יוסף. התיאור המפורט של המלחמה והכיבוש נמצא בספרו של יוסף בן מתתיהו "מלחמת היהודים".
במהלך החפירות שנערכו במקום נחשפו עדויות לחיי היום-יום של יהודי הגליל בימי הבית השני כמו מקוואות וכלי אבן וגולת הכותרת היא בית שקירותיו ורצפתו מעוטרים בפרסקו צבעוני. וכן נמצאו עדויות מוחשיות לקרב הכבד שהתרחש במקום: ראשי חיצים, אבני בליסטרה ועדויות לחורבן ולשריפה.
לראשונה בתולדות חפירות מהמרד הגדול  נמצאו  עצמות אדם ועל פי בדיקות מדעיות הוכח כי חלקם אם לא כולם, נהרגו במהלך הכיבוש האלים של המקום, גברים, נשים, נוער וטף.

ניתן להקיף במסלול את התל ואף לרדת בחלקו הדרומי לסיור קצר ונחמד בנחל יודפת.

מיודפת נמשיך לכיוון הררית למצפור הר אחים -  החניון ממוקם מצד שמאל כ800 מטר לפני צמת מסלחית , הגישה לחניון בדרך עפר מסומנת שחור ועבירה לכל רכב. במקום שולחנות לפיקניק ונוף הגליל התחתון הנושק לגליל העליון.

לאחר שנחנו נוכל לסיים בישוב דיר-חנא ובשרידי מבצרו של דהאר אל עומר, השליט הבדואי ששלט בגליל במאה ה-18 .

נרד בצומת מסלחית לערבה, ונרד עם הכביש עד הכביש הראשי ,כביש 805 , נפנה מזרחה ונשיך עד הכניסה לכפר, פונים ונכנסים לכפר דיר חנא , ממשיכים בכביש בראשי עד לככר בה ניתן לחנות ולהמשיך רגלית לאתר המבצר. מבצר אדיר מימדים הממוקם בראש גבעת האקרופוליס של הכפר דיר חנא. המבצר נבנה במאה ה 18על ידי שליט הגליל דהאר אל עומאר.  המבצר חרב ומפולות מכסות על חצרו , תקרת המבצר התמוטטה ובתקופה האחרונה נכנס האתר לתכנית השימור של רשות העתיקות

כל הזכויות שמורות ל-copyright ©
      כרמיאל   מועצה אזורית משגב   הסוכנות היהודית  
צור קשר
האתר הוקם בשיתוף א-לה גוש וחברת MeyData. עיצוב רועי פרץ - סטודיו P2