אתר הטיולים בלב הגליל
דף הבית תיירות בגליל מסלולים בגליל ישובים בגליל חלונות קישורים צרו קשר רישום English

נחל צלמון - סלאמה

לפניכם מפה גיאוגרפית או תצלום אויר (תצ"א) של מסלול הטיול המוצע. בעמודה הימנית ניתן לסמן את המאפיינים/האטרקציות המועדפים עליכם והם יופיעו על גבי המפה. ניתן לעמוד עם הסמן על האייקון שיופיע ולפניכם תפתח תיבה אשר בה יוצגו כל העסקים הקשורים למאפיין שבחרתם. הקלקה על שם העסק בתיבה שנפתחה תאפשר לקבל תצוגה מפורטת של דף העסק כולל דרכי הגעה, זמני פתיחה וכד'.
בילוי נעים.
נקה בחירה
מפת המסלול

נחל צלמון - סלאמה

משך המסלול: שעה
עונה מומלצת: כל השנה
מאפיינים: תיירות חקלאית, טבע,
אורך: 1.5

כיצד מגיעים

מכביש עכו-צפת מס' 85, בצומת רמה נפנה דרומה בכביש 804 וניסע בו עד שנראה מימין מפרץ חנייה [1] ושילוט ל'נחל צלמון'. זהו תחילת מסלול ההליכה . אם הגעתם עם שני רכבים ניתן להשאיר אחד מהם כק"מ אחד דרומה בהמשך לכביש-סמוך לכפר סאלמה.(לא חייבים - המרחק בין תחילת המסלול לסופו קצר)


מסלול

מולנו מתנשא הר כמון ומאחורינו - הר חזון, ובאמצע מתחתר נחל צלמון המפלס את דרכו ויורד עד הכינרת.

בתוך ערוץ הנחל, ניצבת טחנת קמח גדולה, אחת מני רבות בנחל, מעליה נראה היטב קיר בנוי, הוא קיר אמת המים. את האמה בנו לאורך הנחל, בשיפוע מתון. עד לטחנת הקמח בהפרש גובה של מטרים ספורים מעל הערוץ. המים הובלו בצינור פנימי הישר למטה, ויצרו מעין מפל בנוי, סגור, שהוטה ישירות אל כנפי הגלגל. עוצמת נפילתם הניעה במרץ את הגלגל, וזה הניע את אבן הריחיים העליונה. בדרך זו, כשהמים עבדו בלא לאות, אפשר היה לנצל את כל אורך נתיב הזרימה של המים לבניית טחנות נוספות.
נרד עם השביל {2} המסומן כחול, כשריח הנענע המשובלת, הלא היא המנטה, מלווה אותנו. מסלול הנחל עובר בין פינות חמד מקסימות, ובריכות מים צלולים המפכים על הסלעים. מומלץ לעצור באחת הבריכות הנפלאות {3} , רובן מוצלות, וחלקן נסתרות,ולשכשך רגלינו. מסביבנו צמחיית נחלים ענפה כמו עצי תאנה, פטל קדוש, גומא ארוך, ערבה מחודדת, גרגר הנחלים, קנה מצוי ועוד.

כמות המים בבריכות תלויה בעונה בה אנו מטיילים ובכמות המשקעים השנתית בהממוצעת באותה שנה. בשנים שחונות שפיעת המעיינות קטנה והברכות-רדודות ביותר. 

צלמון נזכרת גם  בהיסטוריה היהודית של הגליל, בתוספתא פרק ז', ט'. שם מוזכרת צלמון שנפלה בידי הרומאים בתקופת המרד הגדול: "יורדת הצלמון... שכזבה בעת פולמוס...". -צלמון שנבנתה במקום זה בזכות קרבתה למי המעיינות, הכזיב מעיינה ופסקה שפיעת המיים דווקא בעת המצור הרומי.

לאחר כק"מ וחצי של הליכה, נגיע לזוג טחנות קמח גדולות - טחנות אלכרדי, אשר במנהרה של הטחנה התחתונה אפשר עדיין לראות את גלגל הכפות אשר הניע אותה. טחנת הקמח החמישית והאחרונה שרואים בקטע הנחל בו אנו הולכים, היא טחנת אלמשרבה {4}  (מקום השתיה), בסמוך לישוב הבדוואי סלאמה. מכאן ממשיכים המים עוד מעט דרומה באפיק. עד שהם מחלחלים באדמה ליד חורבת צלמון, כקילומטר אחד מדרום לכפר הבדואי א-סלאמה.

ניתן לסיים את טיולנו באוהל הארוח הבדואי, בתחומי הכפר סלאמה, לקבל תה וקפה (ואם נזמין גם ארוחה טעימה) ולשמוע את סיפורם של בדואי הגליל

כל הזכויות שמורות ל-copyright ©
      כרמיאל   מועצה אזורית משגב   הסוכנות היהודית  
צור קשר
האתר הוקם בשיתוף א-לה גוש וחברת MeyData. עיצוב רועי פרץ - סטודיו P2