אתר הטיולים בלב הגליל
דף הבית תיירות בגליל מסלולים בגליל ישובים בגליל חלונות קישורים צרו קשר רישום English

סובב הר גילון

לפניכם מפה גיאוגרפית או תצלום אויר (תצ"א) של מסלול הטיול המוצע. בעמודה הימנית ניתן לסמן את המאפיינים/האטרקציות המועדפים עליכם והם יופיעו על גבי המפה. ניתן לעמוד עם הסמן על האייקון שיופיע ולפניכם תפתח תיבה אשר בה יוצגו כל העסקים הקשורים למאפיין שבחרתם. הקלקה על שם העסק בתיבה שנפתחה תאפשר לקבל תצוגה מפורטת של דף העסק כולל דרכי הגעה, זמני פתיחה וכד'.
בילוי נעים.
נקה בחירה
סובב_גילון

סובב הר גילון

משך המסלול: 
עונה מומלצת: 
מאפיינים: אופניים,
אורך: 12

כיצד מגיעים

מסלול

הר גילון

 

הר גילון נמצא בקצה המערבי של רכס הרי שגור, הרכס החוצה את הגליל התחתון לרוחבו וצופה על הפסגות הגבוהות שבו — הר כמון והר חזון. הר גילון אינו גבוה במיוחד. פסגתו מתנשאת 372 מ' מעל פני הים. מיקומו המיוחד בקצה המערבי של הגליל התחתון, מעל עמק עכו, בין בקעת בית הכרם מזה והעמק הגדול של נחל חלזון מזה, ממצב את ההר כ'מגדל תצפית' יוצא דופן. דבר אינו חוצץ בין ההר ובין מישור החוף של הגליל התחתון והכרמל, ומכיוון שההר מבודד מסביבתו, הוא מעניק תצפיות נאות על הבקעות ועל ההרים שמסביבו.

הרים מבודדים הם תופעת טבע אופיינית לגליל התחתון, שהחל את ההיסטוריה הגיאולוגית שלו כקמר גדול אחד. במהלך הזמן ביתרו שברים גיאולוגיים את הקמר ויצרו בו תבנית המזכירה לחם פרוס. בין 'הפרוסות', המסמלות את הגושים המורמים, כגון הגוש המורם של הר גילון נמצאים עמקים — החריצים שבן פרוסות הלחם. רכס שגור הוא 'הפרוסה' הצפונית של הלחם שלנו, דבר שמשפר את אפשרויות התצפית לעבר הגליל העליון. זהו הנוף ששביל 'סובב הר גילון', מעניק למטיילים בו.

השביל הוא יצירה משותפת של מספר גופים: המועצה האזורית משגב, רשות מקרקעי ישראל — הקרן לשמירה על שטחים פתוחים וקרן קימת לישראל. היוזמה ליצירת השביל הינה פרי עבודה קהילתית של 'נאמני השביל', תושבי היישובים — גילון במדרון הדרומי וצורית בפסגתו המזרחית.

שביל 'סובב הר גילון' מתחבר לשבילי טיול נוספים — שביל 'סובב משגב' המקיף ומחבר בין ישובי המועצה האזורית משגב; ממערב, בישוב גילון, 'שבילי מיכל' המתחברים ל'מצפור מיכל' לזכר סגן מיכל זהר; ממזרח לצורית 'שביל יהי־שלום', שביל מעגלי באורך כ־2.5 ק"מ, המנציח את זכרו של ישראל יהי־שלום, איש חינוך ומדריך טיולים; מדרום לצורית, שביל 'ילדי צורית', הצופה אל נחל חילזון ורכס ישובי משגב.

 

הקהילה, הטבע, השכנים והסובב

שביל 'סובב הר גילון' נוצר כמענה לצורך בפיתוח ראייה כוללת של ההר וסביבותיו. צוות היגוי של שני הישובים גיבש תפיסה וחזון מערכתי לשנים הבאות, כאשר המשימה היא לאגם את כלל היוזמות הסביבתיות לתוכנית אחת ולהרחיב את המבט על האזור הטבעי כולו. התוכנית נועדה לחזק את הקשר והמחויבות של הקהילה למשאבי הטבע והסביבה על הר גילון, ולשמש מנוף לפיתוחם ולטיפוחם למען הדורות הבאים. גובשה קבוצה של תושבים פעילים האחראים על מקטעי השביל; מתקיימת קבוצת זורעות המטפחות את האזורים שנפגעו עקב ההתיישבות; מתנהל תהליך קהילתי רב־גילאי המאפשר קיומן של יוזמות ופעולות בטבע ולמענו; בית הספר הקהילתי מקיים תוכניות חינוכיות סביבתיות ברחבי סובב ההר.

 

 

נתוני השביל

אורך השביל: 12 ק"מ

כיון הרכיבה: עם כיוון השעון

כיוון הליכה: נגד כיוון השעון

המסלול מעגלי

דרגת קושי: בינונית

טיפוס מצטבר: כ־280 מטר

עונה מתאימה לרכיבה ולהליכה: כל השנה.

 

הצעות למסלולי הליכה קצרים

שבילי מיכל: נוף, פריחה, טראסות זיתים ויער אורנים, במסלול שאורכו כ־1.5??ק"מ המתחיל ומסתיים במצפור מיכל, אליו יורדים מפינת הרחובות גרניט ואופיר בגילון. יורדים עם סימון שביל ההליכה עד לדרך עפר, בה פונים ימינה ומיד שוב ימינה ועולים בשביל המקביל המסומן גם הוא.

שביל צפוני: נוף, פריחה ובוסתן עצי ארץ ישראל במסלול שאורכו כ־2 ק"מ, המתחיל בכיכר בסוף רחוב הסחלב בצורית, עובר דרך ה'מצפורית' והחרוב הגדול ומסתיים ברחוב הברוש של השכונה הצפונית בצורית.

שביל היער הקהילתי: הליכה ביער מוצל ברובו במסלול שאורכו כ־1.5 ק"מ, המתחיל במדרון הדרומי מול צומת הכניסה לבית הספר, עובר דרך 'שביל הפרפרים' ושולחנות הפיקניק בחורשה הקהילתית ומסתיים בצומת הכניסה לגילון.

שביל סובב בית הספר: תצפיות, פריחה ויער מוצל במסלול שאורכו המעגלי כ־2.5 ק"מ. מחניית בית הספר הולכים על המדרכה לכיוון צורית כ־800 מ' ואז יורדים שמאלה (צפונה) לכיוון 'בית כרמים' . לאחר 200 מ' מזהים את סימון השביל והולכים איתו מערבה דרך היער ותצפיות חזרה אל חניית בית הספר.

 

 

מצפורי שביל סובב הר גילון

 

מצפור מיכל

הוקם בשנת 2012 על הר גילון לזכרה של סגן מיכל זהר.

המצפור הוקם בצורת אמפיתיאטרון המסמל את הבמה שניתנה למיכל להבעת כישוריה במהלך חייה, ונשקפת ממנו תצפית על הנוף שהיה נוף ילדותה, שהרי "האדם הוא תבנית נוף מולדתו".

'מצפור מיכל' משקיף על הנוף המרהיב לכוון דרום ומערב, במרחב שבין עכו, מפרץ חיפה והכרמל, עמק נחל חלזון ועד רכס שכניה ויודפת. תמצאו בו לוח תצפית מפורט, ברז מים, מתקן בישול (פויקה), שולחן פיקניק הצופה לנוף ועוד שולחן בצל עצי ברוש.

 

מצפורית

הוקם בשנת 2016, כמיזם של בני ובנות מצווה של ילדי הישוב צורית, שטיפחו את המקום לטובת הקהילה. 

מה'מצפורית' משקיפים מזרחה על בקעת מגד, כרמיאל, הר כמון, מתלול צורים וגוש הרי מירון מצד אחד, ועל מרכז הגליל התחתון — רכס הר שכניה, אזור סכנין והר עצמון. כאן תמצאו לוח תצפית מפורט, ספסלי ישיבה, ברז מים ומתקן בישול (פויקה).

 

תצפית בית הכרם

בחלקו הצפוני של השביל ישנה תצפית מרהיבה אל בקעת בית הכרם ואל הכפרים שלאורכה — מג'ד אל־כרום, דיר אל־אסד, נחף ועד רמה. מעל הבקעה מתנשא בגאווה מתלול צורים, שתוחם מצפון את המרחב.

 

תצפית בקעת שעב

בחלקו הדרומי של השביל ישנה תצפית אל בקעת שעב. הישובים צורית וגילון יושבים על מצוק גבוה מעל נחל החילזון, אשר בקטע זה מתרחב למעין בקעה מאורכת, המשובצת בכרמי זיתים עתיקים ומטופחים. הכפר שעב ממול תוחם את הבקעה ומעליו הישובים הקהילתיים יעד ועצמון.

 

כללי התנהגות ובטיחות

 

מטיילים יקרים, למען בטיחותכם, הקפידו על הכללים האלה:

הרכיבה וההליכה בשביל מותרים לפי הסימון בשטח ובמפה בלבד.

התאימו את הרכיבה וההליכה לתנאי השטח ומזג האויר.

קטעים קשים למעבר באופניים יש לעבור ברגל.

הצטיידו בציוד הבטיחות המתאים לרכיבה ולהליכה.

התחשבו במשתמשים נוספים בשביל.

חל איסור מוחלט על כניסת רכב ממונע לשביל.

האחריות לשלומכם בזמן הטיול חלה עליכם. אל תסכנו את עצמכם ואת המטיילים האחרים.

שמרו על הנקיון. קחו את האשפה עמכם.

 

---

 

הפרויקט הוקם: ע"י הישובים גילון צורית באמצעות מועצה אזורית משגב, קרן קימת לישראל, רשות מקרקעי ישראל — הקרן לשטחים פתוחים, ובתמיכת משרד התיירות, משרד התחבורה, משרד החקלאות, הרשות לפיתוח הגליל, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים.

הובלת הפרויקט: מיקי שטיין, אתי ואמנון בהם, עומר יגאל

ביצוע תוואי השביל:  עז הרים תשתיות רכיבה

עיצוב: נגה עיצוב גרפי www.noga-design.co.il

 

כל הזכויות שמורות ל-copyright ©
      כרמיאל   מועצה אזורית משגב   הסוכנות היהודית  
צור קשר
האתר הוקם בשיתוף א-לה גוש וחברת MeyData. עיצוב רועי פרץ - סטודיו P2