אתר הטיולים בלב הגליל
דף הבית תיירות בגליל מסלולים בגליל ישובים בגליל חלונות קישורים צרו קשר רישום English
חורבת ראש זית
אתר אריכאולוגי מהאלף השלישי לפני הספירה
אתר התיירות כרמיאל משגב
כתובת: יעד כיצד מגיעים(עסקים בישוב יעד)
מאפיינים: יער, ארכיאולוגיה, 
איש קשר:בועז
04-9904120
חורבת ראש זית – שלמה המלך , חירם מלך צור ובית המקדש הראשון.

בערבית – חרבת ראס זייתון , במקום נמצאו חרסים המצביעים על כך כי האתר היה מיושב עוד בראשית התקופה הישראלית [ המאה ה 12 לפני הספירה.

אתר ארכיאולוגי שמאחריו סיפור מרתק , תנ"כי – היסטורי של יחסים בינ"ל בין בעלי ברית , אינטרסים כלכלים ובניית בית המקדש הראשון משהחליט המלך שלמה לבנות את בית המקדש הראשון , הבין כי חוסר באמצעי מימון , בבעלי מקצוע ובחומרי גלם הינם מכשולים שיש לפתור לפני כניסה ל,,יזמות" היסטורית.

עסקת ,,ברטר " גדולה נחתמה בין שלמה המלך וחירם מלך צור . שלמה המלך העביר לידי ממלכת צור שטחי אדמה ואת היבולים החקלאיים של ,,ארץ כבול" – בממוקמת בנחלת שבט אשר . בתמורה קיבל ממלך צור עצי ארז, ברוש, זהב ובעלי מקצוע בתחום הבניה שעזרו לבניית המיזם המרשים בהר המוריה בירושלים .

על מנת להוביל ולהגן על היבולים החקלאיים בדרכם לצור הוקמה במקום השולט על סביבתו מצודה צבאית בה שהה חיל מצב שזה היה תפקידו.

מספר מלכי א. ט 10-13 עולה כי חירם מלך צור לא אהב [ בלשון המעטה ] את חבל הארץ בו מדובר ,, ..ויצא חירם מצור לראות את הערים אשר נתן לו שלמה ולא ישרו בעיניו . ויאמר מה הערים האלה אשר נתת לי אחי ויקרא להם ארץ כבול עד היום הזה." למרות אי שביעות הרצון כיבד חירם את העסקה ותמך בבניית בית המקדש עד לחנוכתו.

השם כבול נשתמר בשם הכפר הערבי הממוקם ממערב לנקודת התצפית

במספר עונות חפירה נחשפה במקום מצודה גדולה מהמאה ה -10 לפנה"ס. המצודה בנויה מקיר - חומה ובה מספר חדרים המשמשים כמערכת ביצורים המקיפים חצר מרכזית . בין יתר הפריטים שהתגלו ניתן למנות בין היתר קנקני חרס שהכילו יין שמן זית וגרגרי חיטה.
סמוך למצודה ולבית גדול שנחפר לידה נמצאו גם בורות מים ובתי בד חצובים בסלע.

סמני השריפה וכיבוש המצודה אשר נמצאו באתר מתוארכים למאה ה 9-8 לפני הספירה , בעת כיבוש הארץ והאזור על ידי חילות תגלת פילאסר מלך אשור. המצודה נעזבה והתאפשרה התיישבות מחודשת של ישראלים . .............והשאר – היסטוריה .

חפש:
חפש
לוח אירועים
אוגוסט 2020
א ב ג ד ה ו ש
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
מסלולים מומלצים
מזג אויר
כניסה לאתר
שם:
סיסמה:
רישום
כל הזכויות שמורות ל-copyright ©
      כרמיאל   מועצה אזורית משגב   הסוכנות היהודית  
צור קשר
האתר הוקם בשיתוף א-לה גוש וחברת MeyData. עיצוב רועי פרץ - סטודיו P2